NORTHERN
DANCE
CENTRE

Est  1948

 MONDAY
 
 
 MONDAY
 
 
 STUDIO ONE
 
STUDIO TWO
 4:15-4:45
 Grade 4 Modern
 4:15-4:45
 Grade 5 Stretching
 4:45-5:15
 Grade 4 Tap
 4:45-5:15
 Grade 6 Stretching
 5:15-5:45
 Grade 5 Modern
 5:15-5:45
 Grade 4 Stretching
 5:45-6:15
 Grade 5 Tap
 
 6:15-6:45
 Grade 6 Modern
 
 TUESDAY
 
 
 
  STUDIO ONE

Swap studios weekly

  STUDIO TWO
 5:00-6:00
 Contemporary  (Diamond group)
 5:00-6:00
 R.A.D. Advanced Foundation Ballet
 6:00-7:00
 Contemporary  (Pearl group)
 6:00-7:00
 R.A.D. Intermediate Foundation Ballet
 7:00-8:00
 Contemporary  (Sapphire group)
 7:00-8:00
 R.A.D. Intermediate Ballet
 WEDNESDAY
 
 
 
STUDIO ONE
 
 STUDIO TWO
 4:00-4:45
 Grade 1 Ballet  (Pearl group)
 
 
 4:45-5:30
 Grade 2 Ballet  (Pearl group)
 
 
 5:30-6:15
 Grade 2 Ballet  (Diamond group)
 
 
 6:15-7:00
 Grade 3 Ballet
 
 
 7:00-8:00
 Adult Ballet
 
 
 8:00-8:45
 Adult Tap
 
 
 THURSDAY
 
 
 
 STUDIO ONE
 
 STUDIO TWO
 4:15-5:15
 I.S.T.D. Intermediate Foundation Ballet
 4:45-5:15
 Intermediate Pointe Work
 5:15-6:15
 I.S.T.D. Intermediate Ballet
 5:15-5:45
 Intermediate Foundation Pointe Work
 6:15-7:15
 I.S.T.D. Advanced One Ballet
 
 FRIDAY
 
 
 
 STUDIO ONE
 
 STUDIO TWO
 4:15-5:00
 Grade 4 Ballet  (Pearl group)
 4:30-5:00
 Grade Two Tap  (Pearl group)
 5:00-5:30
 Grade 3 Modern
 5:00-5:30
 Grade 4 Preparatory Pointe Work  (Pearl group)
 5:30-6:00
 Grade 3 Tap
 5:30-6:00
 Grade 4 Preparatory Pointe Work (Diamond group)
 6:00-6:45
 Grade 4 Ballet  (Diamond group)
 6:15-6:45
 Grade 5 Pointe Work
 6:45-7:30
 Grade 5 Ballet
 
 
 SATURDAY
 
 
 
 STUDIO ONE
 
 STUDIO TWO
 9:15-10:00
  Pre-Primary 2 Ballet
  9:00-9:30
  Pre-Primary Tap
 9:30-10:00
 Primary Modern
 10:00-10:45
 Pre-Primary 1 Ballet
 10:00-10:30
 Primary Tap
 10:45-11:00
 Cleaning
 10:30-11:00
 Grade 1 Modern
 11:00-11:45
 Primary Ballet
 11:00-11:30
 Grade 1 Tap  (Pearl group)
 11:30-12:00
 Junior Drama
 11:45-12:30
 Grade 1 Ballet  (Diamond group)
 12:00-12:30
 Grade 1 Tap  (Diamond group)
 12:30-1:00
 Grade 2 Modern
 12:30-12:45
 Cleaning
 1:00-1:30
 Grade 2 Tap  (Diamond group)
 12:45-1:30
 Senior Drama
 1:30-2:15
 Folk Dance  (Pearl group)
 2:15-3:00
 Folk Dance  (Diamond group)
2.15-3.00
  Advanced One Modern
 3:00-5:00
 Theatre Group  (by invitation)
 
 
 5:00-5:30
 Intermediate Tap
 
 
 5:30-6:00
 Intermediate Modern
 
 
 6:00-6:30
 D.D.E. Teacher Training